piątek, 9 kwietnia 2010

Mikrofon

Zasada działania

W tradycyjnych mikrofonach dynamicznych fale dźwiękowe powodują drgania cienkiej elastycznej membrany wraz z cewką, która jest do niej umocowana. Drgania cewki, która umieszczona jest między biegunami magnesu, wzbudzają w niej przemienny prąd elektryczny o częstotliwości odpowiadającej częstości drgań fal dźwiękowych.

W wyniku przetwarzania otrzymuje się z mikrofonu przebieg elektryczny – sygnał foniczny w postaci siły elektromotorycznej E, napięcia wyjściowego U oraz prądu I odpowiadającego przebiegowi akustycznemu.







Rodzaje mikrofonów

Ze względu na sposób przetwarzania drgań membrany na sygnał foniczny mikrofony dzielimy na:

* stykowe (węglowe)

* piezoelektryczne
* dynamiczne (magnetoelektryczne)
o wstęgowe o opornościowe
* pojemnościowe (elektrostatyczne)

* pojemnościowe elektretowe
* laserowe
















ZŁĄCZA


Złącza, które są najczęściej stosowane w mikrofonach to:

* męskie złącze XLR-3 w mikrofonach profesjonalnych
* wtyk jack o średnicy 6,5 mm w mikrofo
nach konsumenckich; spotyka się wtyki stereofoniczne (połączenie symetryczne) bądź w tańszych mikrofonach monofoniczne (połączenie niesymetryczne)
* wtyk jack mono o średnicy 3,5 mm w bardzo tanich mikrofonach bądź w mikrofonach komputerowych przeznaczonych do komunikatorów internetowych

W niektórych mikrofonach przeznaczonych do urządzeń przenośnych używane są inne złącza, takie jak XLR-5 lub mini-XLR. Mikrofony wpinane w klapę marynarki mają złącza dostosowane do miniaturowych nadajników bezprzewodowych. Od 2005 roku pojawiły się profesjonalne mikrofony wyposażone w interfejs USB, przeznaczone do rejestracji dźwięku przez komputer bez udziału karty dźwiękowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz